joi, 18 octombrie 2012

Csokis marlenka


Hozzávalók:
2 evőkanál méz
2 evőkanál holland kakaópor
2 tojás
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 kávéskanál ecet
20 dkg cukor
10 dkg Ráma margarin
50 dkg liszt
A krémhez:
1 db konzerv sűrített tej
20 dkg vaj vagy Ráma
0,5 dl konyak
10 dkg darált mogyoró
A lapok kenéshez:
1 dl kávé
1 dl konyak
A tejkonzervet egy lábasba teszem, felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje és 3 óráig egész kis hőmérsékleten főzöm. (Most egyszerre 3 konzervet is megfőztem, mert így is eláll, és legközelebb már ezt a leghosszabb lépést ki lehet hagyni.)Egy edényben összekeverem az ecetet és a szódabikarbónát. Egy lábasba teszem a vajat, a mézet és a cukrot, majd egész kis lángon kevergetve felolvasztom.  Hozzáadom a szódabikarbónát is, és barnulásig főzöm. A tűzről lehúzom, gyorsan belekeverem a tojásokat, és hagyom hűlni. A kakaóport a liszthez adom, és a tojásos masszához szitálom. Összegyúrom. Ha túl kemény vagy nehezen kezelhető lenne,egy kevés tejföllel lazíthatjuk!6 gombócot formálok belőle, és fóliával letakarom, hogy ne száradjon ki.  (Nem 7-et, mint a képeken!) Egyenként nagyon vékonyra nyújtom. Nekem a sütőpapírok közötti nyújtás vált be, mert így nem ragad, nem nagyon kell lisztezni. Így, sütőpapírral együtt csak ráhúzom a tepsire. Nagyjából A/4-es lap nagyságúra nyújtom (ahogy a képen is látszik). 190 °C-os sütöben sütöm kb. 4 percig.A krémhez először a puha vajat habosra keverem, majd a karamellel folytatom, végül beleöntöm a mogyorót és a konyakot.A kávét összekeverem a konyakkal, majd ezzel kenegetem meg a lapokat.A krémet 5 részre osztom és megkenem vele egyenletesen a lapokat. Mielőtt az utolsó krémréteget a tetejére kenném, egy tálcával kicsit lenyomom a tésztát, hogy egyenletes legyen a krém a lapok között. Egy tésztalapot sodrófával morzsásra török, keverek hozzá egy kevés mogyorót, és ezt a legfelső krémre szórom. Fóliával lefedem, és másnapig hagyom, hogy a lapok puhuljanak.
Megjegyzés: az egész Marlenka készítésben a lapok nyújtása okozza nekem a legnagyobb gondot. Hasonló feladat, mint a levestészta nyújtása. Izomlázam lesz, mire befejezem. (Legközelebb előveszem a tésztanyújtó gépet, és azzal készítem. Igaz, hogy azzal csak kb. 20 cm széles csíkokat lehet nyújtani, de a foltozás nem látszik.) Egyedül ez tart vissza attól, hogy Marlenkát süssek.Mielőtt bárki megkérdezné, hogy hol vettem a konzerv sűrített tejet elárulom, hogy Szlovákiából hozattam, de lehet kapni Budapesten a Nagycsarnokban lévő Ázsia boltban. Elvileg az itthon kapható tubusos sűrített tejből is lehet karamellt főzni, de azt még én nem próbáltam. (Ahogy olvastam, kis befőttesüvegbe kell nyomni, lezárni, és így beállítani a vízbe.)


 

Francia mákos szelet


hozzávalók 8 főre
A mézes lapokhoz:
30 dkg liszt
10 dkg porcukor
1 ek méz
7,5 dkg vaj
2 tojás
1      kk szódabikarbóna
A mákos piskótához:
180               cukor
120       liszt
6 db tojás
3 ek víz
fél dl étolaj
1 kk sütőpor
95 g őröletlen mák
Krémhez:
3 tojássárgája
15 dkg porcukor
35 dkg vaj
2 cs vaníliás pudingpor
7 dl tej
Tetejére:
15 dkg dió
elkészítés
Mákos piskótatészta készítése:A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, majd apránként hozzáadjuk a vizet, és az olajat. Hozzáadjuk a mákot is.A tojásfehérjét habbá verjük és felváltva a sütőporral elkevert liszttel, lazán beledolgozzuk a mákos keverékbe. Vigyázzunk, hogy a hab ne törjön.Sütőpapírral kibélelt közepes tepsiben (30x20 cm) 180 fokon világos színűre sütjük (kb. 20 perc, tűpróba!). A sütőajtót, lévén piskótáról van szó, ne nyitogassuk! :)
Mézes lapok készítése:Összegyúrjuk a hozzávalókat, majd a tésztát kettévesszük, kinyújtjuk és 2 lapban 180 fokon, kb. 10 perc alatt világosbarna színűre megsütjük (ugyanabban vagy ugyanakkora méretű tepsiben, mint a mákos piskótát). Vigyázat, a lap - mint minden más mézes, szalalkális, stb. - könnyen törik.
Krém készítése:A tojássárgáját habosra keverjük a vajjal. A pudingport a tejjel és a cukorral megfőzzük, majd amikor már csak langyos, a tojásos vajjal kikeverjük.
Összeállítás:Először is, 5-6 ek krémet tegyünk félre a tetejéhez. Alulra kerül a mézes lap, arra a krém fele, majd a mákos piskóta, majd a krém másik fele, mézes lap, krém.A tetejére gorombára vágott, serpenyőben előzőleg megpirított diót szórunk és/vagy olvasztott étcsokoládét csurgatunk.
sütési hőfok: 
180°C
sütési mód: 
alul-felül sütés
tepsi mérete: 
30x20 cm





miercuri, 10 octombrie 2012

Jugoszláv krémes


hozzávalók 6 főre
Tésztához:
5 tojás
20 dkg cukor
20 dkg liszt
10 dkg darált dió
5 ek étolaj
1 tk sütőpor
csipet só
Krémhez:
3 dl tej
1 ek liszt
15 dkg cukor
1 cs vaníliás cukor
15 dkg vaj
Mázhoz:
10 dkg étcsoki vagy tortabevonó
1-2 ek étolaj
 
elkészítés
A tojások fehérjét kemény habbá verjük a sóval, majd hozzáadjuk a cukrot, amivel tovább verjük.Beletesszük a tojássárgákat, sütőport, étolajat, és már csak éppen addig verjük, amíg egynemű lesz.Végül óvatosan a habba keverjük a lisztet, kávét, és a darált diót, de ezt már nem géppel, csak kanállal.Kivajazott, lisztezett tepsibe simítjuk, és tűpróbáig sütjük, majd kihűtjük.
A pudingport összekeverjük a liszttel és a tejjel, és sűrűre főzzük. Még forrón belekeverjük a cukrot, és teljesenkihűtjük.
A kihűlt pudingot habosra keverjük a puha vajjal. Megkenjük a piskótát krémmel, tetejét pedig csokimázzal vonjuk be.
Szeletelés előtt egy éjszakán át hagyjuk dermedni.


marți, 9 octombrie 2012

Habos puncsos


hozzávalók 4 főre
50 dkg liszt
1 cs sütőpor
25 dkg vaj
20 dkg cukor
2 tojássárgája
4,5 dl tej
A krémhez:
10kg vaj
10   kg cukor
3-3 ek rum, baracklekvár és kakaópor
A tetejére:
4 tojásfehérje
20kg cukor
elkészítés
A tésztához a lisztet és a sütőport a vajjal morzsoljuk el, majd a cukorral, a tojások sárgájával és 1,5 dl tejjel gyúrjuk össze.Lisztezett deszkán nyújtsuk 3 darab, kb. 30×30 cm-es lapokká, és sütőpapírral bélelt tepsiben süssük egyenként, előmelegített sütőben kb. 12 percig.Ha kihűltek, az egyiket törjük össze, a maradék tejjel forrázzuk le.A krémhez a vajat a cukorral keverjük habosra, a rummal, a baracklekvárral, és a kakaóporral ízesítsük, majd az összetört és tejjel leforrázott laphoz adjuk. Ezt a krémet a két tésztalap közé kenjük.A tetejére állítsuk a habbá vert tojásfehérjét vízgőz fölé, és a cukorral 4-5 percig verjük tovább, kenjük a tésztára, majd a megolvasztott csokoládét csorgassuk rá. Villával cifrázzuk meg, és hűtőben hagyjuk megdermedni.



duminică, 7 octombrie 2012

Prajitura tigru

Blatul 1:
7 albusuri
4 linguri apa
150 gr zahar
7 linguri cu faina
1 lingurita praf de copt
1 lingura cacao
Blatul 2:
7 galbenusuri
100 gr zahar pudra
2 linguri de ulei
1 lingurita praf de copt
130 gr faina
Crema:
1/2 kg piersici
500 ml apa
150 gr zahar
1 budinca vanilie Dr Oetker
1 plic gelatina Dr Oetker
125 gr unt
100 gr mouse de ciocolata / crema de ciocolata
Mod de pregatire:
In primul rand incalziti cuptorul. Apoi, ne ocupam de budinca de piersici, spalam piersicile si scoatem samburii ( se taie in doua ). Se pune la fiert apa cu zaharul ( se pastreaza 2 linguri ) si cand da in clocot, adaugam jumatatile de piersici. Se lasa vreo 10 min la foc incet, pana atunci amestecam praful de budinca cu zaharul si 3-4 linguri de apa. Se scot piersicile si se pun la racit. Praful de budinca dizolvata se adauga la siropul de piersici si se lasa pana ce se ingroasa. Adaugam untul si amestecam pana ce se topeste. Se acopera cu o folie alimentara si se lasa la racit. Dupa ce sa racotit putin se hidrateaza gelatina si se adauga la crema se amesteca foarte bine.
Pentru primul blat, batem albusurile cu cele patru linguri de apa si adaugam zaharul treptat, se bate pana ce devine tare ca o bezea. Adaugam faina cu praful de copt si amestecam usor pana ce incorporam toata faina.
Pentru blatul doi, se mixeaza galbenusurile cu zaharul pudra pana ce isi dubleaza volumul. Adaugam uleiul si mixam cateva secunde, apoi adaugam faina amestecata cu praful de copt. Pregatim o tava si asezam o hartie de copt. Se pun gramajoare cu o lingura, din primul blat, se lasa loc intre gramajoare si se presara cacao. Apoi, adaugam gramajoare din blatul doi. Se introduce in cuptorul incalzit si coacem cca 30 minute pana ce devine usor maroniu deasupra.
Blatul copt se lasa la racit , dupa aceea se taie in doua. Piersicile se taie in bucatele, se aseaza deasupra blatului apoi se toarna crema,. Deasupra cremei am pus mici gramajoare de mouse de ciocolata ( a mai ramas de la un alt tort, se poate renunta sau folosi alta crema de ciocolata) Se aseaza cel de-al 2 blat , se apasa usor sa se aseze crema si se da la rece. Dupa racire se portioneaza si se serveste cu mare pofta!!

Tort de piscoturi cu crema de vanilie

ingrediente
350 gr piscoturi
Crema:
1 plic budinca de vanilie
400 ml lapte
3 linguri zahar
1 fiola esenta de vanilie Dr. Oetker
100 gr unt
Pentru insiropat:
2 cani de cafea slaba cu 3 lingurite zahar
Pentru ornat:
200 ml frisca lichida indulcita
50 gr ciocolata
1 lingurita unt
Mod de preparare :
Pregatim mai intai budinca de vanilie dupa instructiunile de pe ambalaj dar cu catitatile de lapte si zahar de mai sus. Luam de pe foc si adaugam untul taiat bucatele si esenta de vanilie. Amestecam bine pana se topeste untul. Lasam la racit amestecand din cand in cand.
Luam o forma de cozonac si o tapetam cu folie alimentara.
Intr-o farfurie adanca turnam cafeaua indulcita si trecem piscoturile prin cafea si asezam un prim rand pe fundul tavii de-a lungul.
Peste piscoturi, punem un strat de crema apoi inca unul de piscoturi insiropate, apoi iar crema si tot asa, in final 4 randuri de piscoturi si 3 de crema. Ultimul rand de piscoturi il punem invers.(vedeti in poze)
Dam la frigider minim o ora.
Scoatem din frigider si rasturnam pe o tava si indepartam folia.
Batem frisca spuma tare si imbracam tortul de piscoturi cu un strat generos. Lasam 2-3 linguri pt ornat.
Ciocolata o topim pe baie de aburi impreuna cu untul ( se poate si la cuptorul cu microunde)
Punem o lingurita de ciocolata in frisca pusa deoparte si o mixam apoi ornam tortul.
Iar cu restul de ciocolata trasam dungi si picuram pe margini folosind o punguta gaurita.